Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna jest najprostszą metodą pozwalającą na zmniejszenie ryzyka chorób jamy ustnej (w tym próchnicy). Specjalistyczne zabiegi profilaktyczne, prawidłowa higiena jamy ustnej jak również odpowiednia dieta pozwalają utrzymać prawidłowy stan zębów oraz przyzębia.

Naszym pacjentom proponujemy:

Instruktaż higieny jamy ustnej

Instruktaż polega na szczegółowym omówieniu zasad higieny jamy ustnej. Razem z pacjentem staramy się wyeliminować dotychczas popełniane błędy jak również wprowadzić elementy nowe, ze szczególnym uwzględnieniem techniki szczotkowania, oczyszczania przestrzeni międzyzębowych (stosowanie nitek stomatologicznych, irygatorów). Pomagamy również wybrać najbardziej odpowiednie środki do higieny jamy ustnej tzn. szczotki, pasty, płyny do płukania jamy ustnej. 

Lakowanie bruzd

Lakowanie zębów polega na uszczelnieniu (czyli zamknięciu) bruzd zębów przedtrzonowych i trzonowych specjalistycznym lakiem w celu ochrony powierzchni zęba przed zaleganiem resztek pokarmowych . Zabieg lakowania jest przeprowadzany przede wszystkim u dzieci ale także u starszych pacjentów. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia tego zabiegu jest prawidłowo oczyszczony, zdrowy ząb. W przypadku dzieci zabiegi lakowania należy przeprowadzać w ciągu pierwszych 6 miesięcy po wyrznięciu zęba.

Największą korzyść z zabiegu odnoszą pacjenci z głębokimi bruzdami utrudniającymi prawidłowe oczyszczanie. Zabieg zastosowany w odpowiednim czasie przyczynia się do znacznej redukcji próchnicy.

W naszym gabinecie lakowanie poprzedzone jest ozonoterapią.

Lakierowanie zębów lakierem fluorowym

Lakierowanie polega na zaaplikowaniu na całą powierzchnię zęba preparatu z fluorem. W ten sposób w tkankach zęba uzyskuje się wielokrotnie wyższe stężenie fluoru, nieosiągalne podczas stosowania past do zębów. Mechanizm ochronnego działania fluoru polega na stymulowaniu procesów remineralizacji szkliwa, co więcej remineralizacja zachodzi przy niższych wartościach pH w jamie ustnej (zwiększona zawartość kwasów w jamie ustnej związana np. z działaniem bakterii) niż w przypadku braku fluoru. Poza tym fluor wiążąc się z wapniem stanowi rezerwę fluorową uwalnianą w sytuacji ataku kwasów na zęby.

Zabieg ten powinien być powtarzany w zależności od potrzeby kilka razy w roku. Dzięki temu uzyskujemy zmniejszenie podatności na próchnicę oraz zmniejszenie nadwrażliwości zębów.

Oczyszczanie zębów

Zabieg ten polega na oczyszczenia zębów z osadu którego nie udaje się usunąć przy pomocy typowych zabiegów higienicznych Zabieg składa się z dwóch części:

  1. Skaling
    Skaling polega na usuwaniu uwapnionych, twardych złogów nazębnych tzw. kamienia nazębnego. Szybkość formowania kamienia jest konsekwencją jakości higieny jamy ustnej, indywidualnych skłonności nawyków żywieniowych (picie dużych ilości kawy, herbaty) jak również palenia tytoniu. Warto pamiętać, że kamień nazębny lokalizuje się nie tylko nad dziąsłem ale także poniżej jego linii. Konsekwencją takiej sytuacji jest podwyższona skłonność do próchnicy oraz zaniku przyzębia prowadzącego nawet do utraty uzębienia.
    Kamień usuwamy przy pomocy urządzenia ultradźwiękowego, którego końcówka wibrując z bardzo wysoką częstotliwością powoduje kruszenie kamienia.
     
  2. Piaskowanie
    Piaskowanie polega na usuwaniu przebarwień, płytki nazębnej a także w pewnym stopniu kamienia nazębnego.
    Piaskowanie przeprowadza się przy pomocy tzw. piaskarki, urządzenia wydmuchującego specjalny proszek i wodę pod ciśnieniem oczyszczając powierzchnię zęba.

Po oczyszczaniu zęby mogą wykazywać niewielką nadwrażliwość. Dlatego po zabiegu zalecana jest fluoryzacja.

Profilaktyka
Profilaktyka stomatologiczna jest najprostszą metodą pozwalającą na zmniejszenie ryzyka chorób jamy ustnej (w tym próchnicy). więcej >
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza jest działem stomatologii zajmująca się zapobieganiem oraz leczeniem próchnicy. więcej >
Pedodoncja
Pedodoncja jest działem stomatologii zajmującym się opieką nad najmłodszymi pacjentami. więcej >